Στις διατάξεις της παρ. 7 του άρθ. 10 του Ν. 4452/2017 (ΦΕΚ 17 Α’) ορίζεται ότι «Κατ’ εξαίρεση, για το σχολικό έτος 2016-2017 οι αιτήσεις μετάθεσης: α) των εκπαιδευτικών πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης θα υποβληθούν εντός του μηνός Φεβρουαρίου 2017». Ως εκ τούτου για το τρέχον σχολικό έτος διαφοροποιούνται και προσαρμόζονται οι σχετικές με την υποβολή των αιτήσεων ημερομηνίες του άρθρου 6 του Π.Δ. 50/96 ως ακολούθως:

Οι αιτη?σεις υποβα?λλονται, απο? 16-2-2017 ε?ως 28-2-2017, με?σω του Online Συστη?ματος Διαχει?ρισης Μητρω?ου Εκπαιδευτικω?ν και Υποβολη?ς Αιτη?σεων Μεταθε?σεων (https://teachers.minedu.gov.gr), με τον τρο?πο που ορι?ζεται στην παρ. 2.1.1. του παρο?ντος κεφαλαι?ου.

Η παραπάνω προθεσμία είναι αποκλειστική και ισχύει για όλες τις κατηγορίες μεταθέσεων, εκτός από τις αμοιβαίες για τις οποίες η αίτηση υποβάλλεται μέσα σε 15 ημέρες από την ανακοίνωση των μεταθέσεων.
Μέσα στην ίδια προθεσμία υποβάλουν δήλωση για οριστική τοποθέτηση και για βελτίωση, χωρίς να αναγράφουν προτιμήσεις συγκεκριμένων σχολείων, όσοι βρίσκονται στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ από μετάθεση, μετάταξη, απόσπαση σε ελληνικά σχολεία του εξωτερικού και για οποιοδήποτε άλλο λόγο.

(Κάνετε κλικ στο εικονίδιο index για να μεταφορτώσετε την εγκύκλιο στον υπολογιστή σας.)