Capture1

Capture3

Capture4

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

«Από το βιβλίο στην οθόνη»

Διήμερο κινηματογραφικών προβολών

Δευτέρα 15 Μαΐου & Τρίτη 16 Μαΐου 2017

Δημοτικό Θέατρο Ρόδου

Η Λέσχη Ανάγνωσης Παιδικής και Εφηβικής Λογοτεχνίας και ο Όμιλος «cine- Εκπαίδευσης» ενώνουν τις δυνάμεις τους, συνεργάζονται και πραγματοποιούν διήμερο κινηματογραφικών προβολών με τίτλο «Από το βιβλίο στην οθόνη», προβάλλοντας επιλεγμένες   ταινίες που αποτελούν κινηματογραφική μεταφορά βιβλίων στην οθόνη, με στόχο την προώθηση της Φιλαναγνωσίας και της Κινηματογραφικής Παιδείας στο σχολείο και στην οικογένεια

Στη διάρκεια του διημέρου θα προβληθούν κινηματογραφικές ταινίες, μεγάλου και μικρού μήκους σε μαθητές και μαθήτριες του Δημοτικού Σχολείου (Δ’, Ε’, ΣΤ’) και του Γυμνασίου (πρωινές προβολές) και σε εκπαιδευτικούς και γονείς (βραδινές προβολές).

Eίσοδος ελεύθερη.

Πριν την προβολή των ταινιών μεγάλου μήκους, τα παιδιά θα έχουν την ευκαιρία να απολαύσουν ταινίες μικρού μήκους, οι οποίες είναι κινηματογραφικές παραγωγές του Ομίλου «cine-Εκπαίδευσης».

Στο τέλος των προβολών θα ακολουθήσει ολιγόλεπτη συζήτηση με τα παιδιά- θεατές για τις ταινίες που παρακολούθησαν.

Επισυνάπτεται το πρόγραμμα προβολών.

ΔΗΛΩΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

Οι δηλώσεις συμμετοχής θα γίνουν στην παρακάτω φόρμα με τις ακόλουθες προϋποθέσεις:

• Η 1η πρωινή προβολή της Δευτέρας 15 Μαΐου αφορά αποκλειστικά μαθητές/μαθήτριες Δημοτικού, σχολείων της πόλης.
  • Η 2η πρωινή προβολή της Δευτέρας 15 Μαΐου αφορά μαθητές/μαθήτριες Δημοτικού από όλα τα σχολεία του νησιού. Θα τηρηθεί προτεραιότητα στα σχολεία εκτός πόλης.
  • Η 1η πρωινή προβολή της Τρίτης 16 Μαΐου αφορά αποκλειστικά μαθητές/μαθήτριες Γυμνασίου, σχολείων της πόλης.
  • Η 2η πρωινή προβολή της Τρίτης 16 Μαϊου αφορά μαθητές/μαθήτριες Γυμνασίου από όλα τα σχολεία του νησιού. Θα τηρηθεί προτεραιότητα στα σχολεία.
  • Λόγω περιορισμένων θέσεων (180 ανά προβολή, περίπου), θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας με βάση την ημερομηνία δήλωσης συμμετοχής.
  • Δήλωση συμμετοχής μέχρι την Τετάρτη 10 Μαϊου.

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΦΟΡΜΑ ΔΗΛΩΣΗΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ