ΣΧΟΛΙΚΟΙ ΣΥΜΒΟΥΛΟΙ 1ης & 3ης Ε.Π. ΔΗΜΟΤΙΚΗΣ

Ρόδος, 03-03-2017

Αρ. Πρωτ.: 6

Πληροφορίες   : Ελένη Σταυροπούλου, Πέτρος Σπανός

E-mail           : Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Προς:

Τις Σχολικές Μονάδες 1ης &3ης Ε.Π. Δημοτικής Εκπ/σης Ν. Δωδεκανήσου με έδρα τη Ρόδο

Κοινοποίηση

-Περιφερειακή Διεύθυνση

-Τμήμα Επιστημονικής &    Παιδαγωγικής Καθοδήγησης Π.Ε. Ν. Αιγαίου

-Διεύθυνση Π.Ε. Δωδεκανήσου

- Επιμορφωτές

Θέμα: Πραγματοποίηση Ημερίδας Εκπαιδευτικών Ε΄ τάξης Σχολικών Μονάδων 1ης & 3ης Ε.Π. Δημοτικής Εκπ/σης Δωδεκανήσου με έδρα τη Ρόδο»

Την Τετάρτη 8 Μαρτίου 2017 θα πραγματοποιηθεί εκπαιδευτική Ημερίδα που απευθύνεται στους/στις Εκπαιδευτικούς της Ε΄ τάξης των Σχολικών Μονάδων 1ης και 3ης Εκπαιδευτικής Περιφέρειας, Δημοτικής Εκπαίδευσης Δωδεκανήσου που υπηρετούν στις σχολικές μονάδες στο νησί της Ρόδου. Η ημερίδα θα πραγματοποιηθεί στο

Εργαστηριακό Κέντρο Φυσικών Επιστημών (ΕΚΦΕ) Νοτίου Συγκροτήματος Δωδεκανήσου με γενική θεματική: «Θεωρητικές και Διδακτικές προσεγγίσεις στις Φυσικές Επιστήμες».

Για την απαλλαγή από τα διδακτικά καθήκοντα των Εκπαιδευτικών που θα συμμετάσχουν στην ημερίδα θα εκδοθεί απόφαση αρμοδίως.

Πρόγραμμα Ημερίδας Εκπαιδευτικών Ε΄ Τάξης

1ης & 3ης Ε.Π. Δημοτικής Εκπαίδευσης Δωδεκανήσου

με έδρα τη Ρόδο

Τετάρτη 8 Μαρτίου 2017

Τόπος: Εργαστηριακό Κέντρο Φυσικών Επιστημών (ΕΚΦΕ) Νοτίου Συγκροτήματος Δωδεκανήσου (Πάροδος Ρίτσου, Αγ. Απόστολοι 85100 Ρόδος)

Ώρα: 8:15’ -14:00’

Θέμα: «Θεωρητικές και Διδακτικές προσεγγίσεις στις Φυσικές Επιστήμες»

8:15΄- 8:30΄

Π ρ ο σ έ λ ε υ σ η

8:30΄- 9:15΄

Εισαγωγικές παρεμβάσεις:

-        «Ο/Η Εκπαιδευτικός ως μέλος του μικροκλίματος του Συλλόγου Διδασκόντων», Σπανός Πέτρος, Σχολικός Σύμβουλος 3ης Ε.Π. Δημοτικής Εκπ/σης Ν. Δωδεκανήσου.

-        «Αξιολόγηση μαθητών: σκέψεις και προβληματισμοί», Σταυροπούλου Ελένη, Σχολική Σύμβουλος 1ης Ε.Π. Δημοτικής Εκπ/σης Ν. Δωδεκανήσου.

Α΄ΜΕΡΟΣ
9:15΄-10:15΄

«Σχεδίαση και Πραγματοποίηση Έρευνας από τους/τις μαθητές/τριες»,

Μιχαήλ Σκουμιός, Επίκουρος Καθηγητής του ΠΤΔΕ της Σχολής Ανθρωπιστικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Αιγαίου.

10:15΄-10:45΄

Σ υ ζ ή τ η σ η - Σ χ ο λ ι α σ μ ό ς – Α ν τ α λ λ α γ ή α π ό ψ ε ω ν

10:45΄-11:15΄

Δ ι   ά λ ε   ι μ μ α

Β΄ΜΕΡΟΣ

11:15΄-13:15΄

«Εργαστηριακές Δραστηριότητες για τον ηλεκτρισμό και το φως»: Πειραματική εφαρμογή από ομάδες Εκπαιδευτικών,

Γεώργιος Κρητικός, Μεταδιδάκτορας του ΤΕΠΑΕΣ, Υπεύθυνος Εργαστηριακού Κέντρου Φυσικών Επιστημών (ΕΚΦΕ) Νοτίου Συγκροτήματος Δωδεκανήσου.

13:15΄-14:00΄

Ο λ ο μ έ λ ε ι α - Σ υ ζ ή τ η σ η

Λήξη της Ημερίδας

Ρόδος, 2017