ΣΧΟΛΙΚΟΙ ΣΥΜΒΟΥΛΟΙ 1ης & 3ης Ε.Π. ΔΗΜΟΤΙΚΗΣ

Ρόδος, 05-05-2017

Αρ. Πρωτ.:21

Πληροφορίες   : Ελένη Σταυροπούλου, Πέτρος Σπανός

E-mail           : Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Προς: Σχολικές Μονάδες

-        Περιφερειακό Διευθυντή

-        Τμήμα Επιστημονικής & Τμήμα Παιδαγωγικής Καθοδήγησης Π.Ε.

Ν. Αιγαίου

-        Διεύθυνση Π.Ε. Δωδεκανήσου

-        Επιμορφωτές

Θέμα: «Πραγματοποίηση Ημερίδας»

Θα προγραμματοποιηθεί ημερίδα στην οποία θα συμμετάσχουν οι Εκπαιδευτικοί ΣΤ΄ Τάξης των Σχολικών Μονάδων στο νησί της Ρόδου, καθώς και όλων των εκπαιδευτικών που υπηρετούν στο 1ο Δημοτικό Σχολείο Καλυθιών.

Η ημερίδα θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη στις 10 Μαίου 2017, στην αίθουσα εκδηλώσεων του 1ου Δημοτικού Σχολείου Καλυθιών με πολυθεματικό περιεχόμενο (ακολουθεί αναλυτικό πρόγραμμα). Στόχος της πολυθεματικής επιμορφωτικής ημερίδας είναι η ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των εκπαιδευτικών στα θέματα που η συγκεκριμένη ημερίδα πραγματεύεται, αλλά και η ανάπτυξη αναστοχαστικής ικανότητας στην εκπαιδευτική δράση και την επιτυχή ανταπόκριση στις εκπαιδευτικές προκλήσεις.

Σχετική απόφαση απαλλαγής από τα διδακτικά καθήκοντα των Εκπαιδευτικών του 1ου Δημοτικού Σχολείου Καλυθιών και των Εκπαιδευτικών της ΣΤ΄ τάξης των Σχολικών Μονάδων 1ης και 3ης Εκπαιδευτικής Περιφέρειας, Δημοτικής Εκπαίδευσης Δωδεκανήσου με έδρα τη Ρόδο θα σας αποσταλεί αρμοδίως.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΟΛΥΘΕΜΑΤΙΚΗΣ ΗΜΕΡΙΔΑΣ

Συμμετέχουν: Εκπαιδευτικοί ΣΤ΄ Τάξης των Σχολικών Μονάδων 1ης & 3ης Ε.Π.

Πρωτοβάθμιας Εκπ/σης με έδρα τη Ρόδο και οι όλοι/όλες οι εκπαιδευτικοί του 1ου Δημοτικού Σχολείου Ρόδου

Ώρα: 08:15-14:00

Τόπος: 1ο Δημοτικό Σχολείο Καλαθιών.

Εισηγητές-Εισηγήτριες

-        Οι Σχολικοί Σύμβουλοι 1ης & 3ης Ε.Π. Δημοτικής Εκπ/σης Δωδεκανήσου:

-        Ελένη Σταυροπούλου - Πέτρος   Σπανός

-       Βλάχου Όλγα, Συμβουλευτικός Σταθμός Νέων Δωδεκανήσου (Σ.Σ.Ν.),

-        Καραϊσαρλή Μαρία-Τζεβελέκου Άρτεμις, Κέντρο Συμβουλευτικής και Προσανατολισμού Ρόδου (ΚΕΣΥΠ),

-        Ποζαπαλίδου Σταυρούλα, Ειδική Παιδαγωγός, Διευθύντρια Δημοτικού Σχολείου Λάρδου,

-       Χριστινάκης Βασίλης, Διευθυντής του Ειδικού Επαγγελματικού Γυμνασίου Ρόδου

-        8:15-8:30: Προσέλευση

-        8:30-:9:15: Παρεμβάσεις Σχολικών Συμβούλων:

Πέτρος Σπανός, Σχολικός Σύμβουλος 3ης Ε.Π. Δημοτικής Εκπ/σης Δωδεκανήσου,

Θέμα: «Η Σχολική Μονάδα ως Κοινότητα Μάθησης - Το μικροκλίμα του Συλλόγου Διδασκόντων»

Ελένη Σταυροπούλου, Σχολική Σύμβουλος 1ης Ε.Π. Δημοτικής Εκπ/σης Δωδεκανήσου,

Πρώτο μέρος: Θεωρητική προσέγγιση «Συνομιλώντας με τους γονείς για την ενδυνάμωση της συνεργασίας Σχολείου-Οικογένειας»

Δεύτερο μέρος: Μελέτη Περίπτωσης, Ομάδες εκπαιδευτικών προσεγγίζουν μελέτη περίπτωσης που σχετίζεται με τη διαχείριση σχέσεων Σχολείου-Οικογένειας

-        09:15-10:00

Βλάχου Όλγα, Υπεύθυνη Συμβουλευτικού Σταθμού Νέων Δωδεκανήσου (Σ.Σ.Ν.)

Πρώτο μέρος: Θεωρητική προσέγγιση «Από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο: Ο ρόλος της σχολικής κοινότητας στην ψυχοκοινωνική προσαρμογή του παιδιού»

Δεύτερο μέρος: Πραγματοποίηση Εργαστηρίου βάσει μελέτης περίπτωσης που σχετίζεται με   το ρόλο της σχολικής κοινότητας στην ψυχοκοινωνική προσαρμογή του παιδιού από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο

-          10:00-10:30

Καραϊσαρλή Μαρία- Τζεβελέκου Άρτεμις, Υπεύθυνες του   Κέντρου Συμβουλευτικής και Προσανατολισμού Ρόδου (ΚΕΣΥΠ),