ΣΧΟΛΙΚΟΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ 3ης Ε.Π. ΔΗΜΟΤΙΚΗΣ

Ρόδος, 22-05-2017

Αρ. Πρωτ.: 25

Πληροφορίες   : Πέτρος Σπανός

E-mail             : Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Προς: Σχολικές μονάδες Λέρου

Κοινοποίηση

-Περιφερειακή Διεύθυνση

-Τμήμα Επιστημονικής & Παιδαγωγικής Καθοδήγησης Π.Ε.Ν. Αιγαίου

- Διεύθυνση Π.Ε. Δωδεκανήσου

-Επιμορφωτές

Θέμα: Πραγματοποίηση πολυθεματικής ημερίδας στη Λέρο

Θα πραγματοποιηθεί πολυθεματική εκπαιδευτική ημερίδα στο νησί της Λέρου στις 26/5/2017 στην οποία θα προσκληθούν να συμμετάσχουν όλοι οι εκπαιδευτικοί που υπηρετούν στα Δημοτικά Σχολεία του νησιού. Η ημερίδα είναι ενταγμένη στο πλαίσιο  εκπαιδευτικών δράσεων στις οποίες, εκτός της ημερίδας, θα περιλαμβάνει και δύο βιωματικά εργαστήρια το απόγευμα της ίδιας ημέρας.

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΗΜΕΡΙΔΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΟΥ

3ης Ε.Π. ΔΗΜΟΤΙΚΗΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ

Θέμα: Πολυθεματική Ημερίδα

Παρασκευή, 26 Μαΐου 2017

Αίθουσα εκδηλώσεων Δημοτικού Σχολείου Λακκίου Λέρου

(08:15΄-14:00΄)

Συμμετέχουν όλοι/όλες οι   εκπαιδευτικοί που υπηρετούν στα Δημοτικά Σχολεία Λέρου:

-Δημοτικό Σχολείο Αγ. Μαρίνας Λέρου

-Δημοτικό Σχολείο Αγίας Μαρίνας Λέρου

-Δημοτικό Σχολείο Αλλίντων Λέρου

-Δημοτικό Σχολείο Ξηροκάμπου Λέρου

Πρόγραμμα Ημερίδας

08:15΄- 08:30

08:30-09:15

Προσέλευση εκπαιδευτικών-Χαιρετισμοί

Πέτρος Σπανός, Σχολικός Σύμβουλος 3ης Εκπαιδευτικής Περιφέρειας Δημοτικής Εκπ/σης Δωδεκανήσου

«Ένα Σχολείο που μαθαίνει: συνεργατική μάθηση με γόνιμες αλληλεπιδράσεις στο εσωτερικό του και δικτυώσεις με την Κοινότητα»

09:15-10:30

10:30-11:00

Όλγα Βλάχου, Υπεύθυνη Συμβουλευτικού Σταθμού Νέων Δωδεκανήσου (Σ.Σ.Ν. Πρώτο μέρος: Θεωρητική προσέγγιση « Ο ρόλος της σχολικής κοινότητας στην ψυχοκοινωνική ανάπτυξη του παιδιού»

Δεύτερο μέρος: Πραγματοποίηση Εργαστηρίου βάσει Μελετών Περίπτωσης που σχετίζονται με το ρόλο του σχολείου στην ψυχοκοινωνική ανάπτυξη του παιδιού.

Συζήτηση

11:00΄- 11:30΄ Διάλειμμα

11:30΄ -12:15

12:15-12:30

12:30-12:45

Μαρία Κουρούπη, Σχολική Σύμβουλος 6ης Ε.Π. Δωδεκανήσου:

«Διδασκαλία λογοτεχνικού κειμένου στο Δημοτικό Σχολείο: «Επανάληψη Θεμάτων και μοτίβων σε έναν ή περισσότερους συγγραφείς. Η περίπτωση του Οδυσσέα Ελύτη και του Γιάννη Ρίτσου».

Μαρία Μαντζιάρη, Εκπαιδευτικός Θεατρικής Αγωγής «Η Θεατρική Αγωγή στο Σχολείο: Σύντομη θεωρητική αναφορά». Ενημέρωση για το απογευματινό εργαστήριο με θέμα: ¨Τα Δαντελένια χέρια»

Τσάπελης Θάνος, εκπαιδευτικός με θεωρητική και βιωματική εμπειρία στην Κινηματογραφική Παιδεία «Οι ταινίες Μικρού Μήκους και η αξιοποίηση στην Τάξη»: Συνοπτική θεωρητική αναφορά. Ενημέρωση για το Απογευματινό Εργαστήριο με θέμα: «Βιωματικές δραστηριότητες εμπνευσμένες από ταινίες Μικρού Μήκους»

12:45΄- 13:15΄

Σ υ ζ ή τ η σ η

13:15΄- 14:00: Περιήγηση για τη γνωριμία του σχολικού διδακτηρίου με την ιδιαίτερη αρχιτεκτονική.

Συζήτηση για τον παιδαγωγικό ρόλο του.

Λήξη ημερίδας

Σχετική απόφαση της Περιφερειακής Διεύθυνσης για την πραγματοποίηση της Ημερίδας και την απαλλαγή από τα διδακτικά καθήκοντα των εκπαιδευτικών που θα συμμετάσχουν στις εργασίες της ημερίδας, θα αποσταλεί προσεχώς.

Απογευματινά βιωματικά εργαστήρια

17:30-19:30

Αίθουσες Δημοτικού Σχολείου Λακκίου

• Θεατρικής Αγωγής: Τίτλος«Τα Δαντελένια χέρια»:

Εμψυχώτρια: Μαρία Μαντζιάρη, εκπαιδευτικός Θεατρικής Αγωγής, ΠΕ32

• «Βιωματικές Δραστηριότητες Εμπνευσμένες από Ταινίες Μικρού Μήκους». Εμψυχωτής: Τσάπελης Αθανάσιος, εκπαιδευτικός ΠΕ06, Γυμνάσιο Λ.Τ. Ζηπαρίου Κω

Προσκαλούνται να δηλώσουν συμμετοχή οι εκπαιδευτικοί που υπηρετούν στα Δημοτικά Σχολεία και Νηπιαγωγεία Λέρου

Συνημμένα: Δήλωση συμμετοχής

Σάββατο 27/05/2017

10:00- 12:00: Συνάντηση εργασίας με Διευθυντές/Διευθύντρια Δημοτικών Σχολείων Λέρου με θέμα «Λήξη σχολικού έτους- θέματα προγραμματισμού για το σχολικό έτος 2017-΄18

12:00-13:00: Επίσκεψη στον εκπαιδευτικό χώρο LEDU, δομή για παιδιά πρόσφυγες και μετανάστες στη Λέρο. Οργανώθηκε και λειτουργεί από την Ύπατη Αρμοστεία του ΟΗΕ για τους Πρόσφυγες (UNHCR) και τη Διεθνή Οργάνωση Save the Children με τη συνδρομή του Δήμου Λέρου.

Ο Σχολικός Σύμβουλος

Πέτρος Σπανός