ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΗΜΕΡΙΔΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ

1ου& 2ουΔΗΜΟΤΙΚΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ ΣΥΜΗΣ

ΗΜΕΡΙΔΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΟΥ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥ ΨΑΡΑ- ΣΥΜΗ ΙΟΥΝΙΟΣ 2017

ΘΕΜΑΤΙΚΟΣ ΑΞΟΝΑΣ: Βοηθώντας τα παιδιά που είναι σε κίνδυνο. Διδακτικές στρατηγικές για εκπαίδευση χαρακτήρων στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
ΩΡΑ ΘΕΜΑ
09:30 – 10:00 Εισήγηση: «Παράλληλα κείμενα και μετάβαση» Ειρήνη ΤσαβαλάΠροϊσταμένη του Τμήματος Επιστημονικής και Παιδαγωγικής Καθοδήγησης Περιφερειακής Διεύθυνσης Π.Ε. & Δ.Ε. Ν. Αιγαίου

10:00 – 10:30 Εισήγηση: «Βοηθώντας τα παιδιά που είναι σε κίνδυνο. Διδακτικές στρατηγικές για εκπαίδευση χαρακτήρων στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση» Χαράλαμπος Ψαράς, Σχολικός Σύμβουλος.
10:30 - 10:45 ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ - ΚΑΦΕΣ
10:45 - 11:45
  • Εισήγηση: «Φτώχεια και κοινωνική αποστέρηση ως παράγοντες επηρεασμού της ψυχοσωματικής ανάπτυξης του παιδιού. Ο ρόλος του σχολείου», Εισήγηση από τις Διευθύντριες 1ου & 2ου ΔΣ Σύμης.
  • Εισήγηση: «Αξιοποίηση των ΤΠΕ στην ειδική αγωγή με εφαρμογή στις υποστηρικτικές δομές εκπαίδευσης στο πλαίσιο της γενικής αγωγής», Ανθή - Ηλέκτρα Θεοδώρου, εκπαιδευτικός.

12:15 – 12:30 ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ
12:30 – 14:00 Συζήτηση – Συμπεράσματα